Terpentyna – specyfik, który znalazł zastosowanie w lecznictwie

Terpentyna zastosowanie

Naturalne substancje często stanowią świetną alternatywę dla syntetycznych środków chemicznych. Do preparatów pochodzenia roślinnego, które wykorzystać można na różne sposoby zalicza się terpentynę. Związek pozyskiwany z żywic stosowany jest jako środek przeciwpasożytniczy. Naturalna substancja już setki lat temu pomagała leczyć robaczycę. Od dawien dawna terpentyna używana była także do eliminowania korników. W dzisiejszych czasach preparat nadal cieszy się popularnością. Zwłaszcza, że naturalne sposoby leczenia dla wielu osób są świetną alternatywą dla farmakoterapii. Na jakie dolegliwości może pomagać terpentyna oraz jak się ją stosuje?

Terpentyna – zastosowanie preparatu

Związki pochodzenia naturalnego mają mnóstwo właściwości. W związku z tym wykorzystuje się je w wielu dziedzinach życia. Terpentyna to substancja pozyskiwana z żywic drzew iglastych o bardzo intensywnym zapachu. Pierwotnie stosowana była jako rozpuszczalnik. Z czasem okazało się jednak, że naturalny preparat zdolny jest do eliminowania pasożytów. Osoby, które wolą naturalne produkty od tych syntetycznych wykorzystują terpentynę w wielu przypadkach. Do czego najczęściej używa się jej w życiu codziennym?

Terpentyna na korniki        

Korniki to jedne z najbardziej dokuczliwych owadów. Niewielkie pasożyty potrafią doszczętnie zniszczyć drewniane ramy okien, balustrady, podłogi czy meble. Tępienie szkodników za pomocą domowych sposobów może być długotrwałe. Zwłaszcza, jeżeli owady zagnieździły się w drewnie na dobre. Zastosowanie terpentyny pozwala przyśpieszyć proces eliminacji pasożytów. Związek o intensywnym zapachu odstrasza korniki. Z tego powodu, by pozbyć się szkodników wystarczy zaaplikować go w miejsca narażone na inwazję.

Terpentynę przed użyciem najlepiej wymieszać z naftaliną. Zdaniem ekspertów, aby wytępić korniki raz na zawsze, warto nakładać mieszankę w miejsce ich bytowania za pomocą strzykawki. Taki zabieg sprawi, że naturalny preparat wniknie w struktury drewna jednocześnie je chroniąc.

Terpentyna bezzapachowa jako rozpuszczalnik

Warto rozróżniać poszczególne odmiany terpentyny, gdyż nie każdy rodzaj substancji ma takie same właściwości. Za terpentynę najczęściej uważa się preparat pozyskiwany z żywicy na drodze destylacji. Taką samą nazwę nosi jednak także rozpuszczalnik będący pochodną ropy naftowej. Terpentyna produkowana na bazie nafty nie ma tak charakterystycznego zapachu jak terpentyna balsamiczna. Nazywa się ją więc bezzapachową. Właściwości substancji wykorzystywane są głównie w malarstwie oraz przy obróbce drewna. Ze względu na zdolność do rozpuszczania żywic, lipidów i innych związków organicznych, terpentynę używać można jako rozcieńczalnik. Preparat po dodaniu do farby zmienia jej konsystencję.

Warto jednak wspomnieć, że rozpuszczalnik wpływa nie tylko na gęstość emulsji, ale także jej kolor. Terpentyna bezzapachowa od lat stosowana jest do czyszczenia narzędzi malarskich. Dzięki niej z pędzli łatwo usunąć można ślady po farbie olejnej. Z rozpuszczalnika najlepiej korzystać na świeżym powietrzu. Ten choć nie ma intensywnego zapachu, działa na układ oddechowy niezwykle drażniąco.

Terpentyna skład

Terpentyna na dolegliwości zdrowotne

Pozyskiwana z żywicy terpentyna balsamiczna znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej. Dawniej często zmagano się z chorobami pasożytniczymi. Niestety, lekarstwa przeciwpasożytnicze były trudno dostępne i bardzo drogie. By pozbyć się niechcianych gości, zaczęto szukać alternatywnych metod leczenia. W ten sposób popularność zyskała terpentyna. Preparat ten silnie oddziałuje na układ pokarmowy. Intensywnie działanie zdaniem zwolenników medycyny ludowej pozwala wyeliminować owsicę, tasiemca czy robaczycę. Zażywanie niewielkich ilości terpentyny wywołuje efekt przeczyszczający.

Podczas częstych wizyt w toalecie, dochodzi do wydalania pasożytów, a także ich larw i jajeczek. Owsiki oraz inne pasożytujące nicienie bardzo szybko się rozmnażają. By się ich pozbyć należy stosować preparaty, po których wydalone zostaną nie tylko dorosłe osobniki ale i tak zwane jaja inwazyjne. Zdaniem ekspertów z zakresu alternatywnych metod leczenia terpentyna pozwala wyeliminować pasożyty i ich jajeczka szybko a zarazem skutecznie. Oczywiście pod warunkiem, że jest stosowana w odpowiednich dawkach.

Terpentyna lecznicza – kiedy się sprawdza?

Nie każdy chce korzystać z porad lekarzy. Taki stan wiąże się z wieloma czynnikami. Zwolennicy alternatywnych metod leczenia często stosują ziołowe suplementy diety. Preparatem, który tak samo jak zioła zdobył popularność w medycynie ludowej jest terpentyna. Substancja pozyskiwania z żywic od lat stosowana jest w leczeniu chorób pasożytniczych. Należy jednak dodać, że niektórzy wykorzystują naturalny specyfik także w eliminowaniu dyskomfortu związanego ze schorzeniami układu kostno-stawowego.

Terpentyna na pasożyty

W dawnych czasach choroby pasożytnicze dotykały ludzi znacznie częściej niż obecnie. Głównym powodem nawracania schorzeń była niewystarczająca higiena. Pasożytami bardzo łatwo się zarazić. W związku z tym, trzeba jak najszybciej je eliminować. Kiedyś dostępność farmaceutyków była niewielka. By pozbyć się owsików czy innych nicieni trzeba było radzić sobie na własną rękę. W leczeniu owsicy bardzo pomocna była terpentyna. Zażywanie niewielkiej ilości substancji wraz z olejkiem rycynowym stanowiło najlepszą terapię przeciwpasożytniczą.

Zdaniem specjalistów z zakresu medycyny naturalnej, terpentyna gwarantuje wysoką skuteczność. Ze względu na pozytywne opinie o jej działaniu, wciąż wiele osób decyduje się wykorzystywać ją jako pomoc w leczeniu robaczycy. Naturalny środek jest dość tani, co dodatkowo zachęca do eksperymentowania.

Terpentyna na bóle kostno-stawowe

Ból to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Dyskomfort w okolicy kręgosłupa czy stawów utrudnia normalne funkcjonowanie. W związku z tym, warto jak najszybciej z nim walczyć. Dawniej do eliminowania bolesnych schorzeń kostno-stawowych wykorzystywano terpentynę. Naturalny środek po nałożeniu na skórę wywołuje miejscowe przekrwienie. To zaś stymuluje organizm do walki z dyskomfortem. Zdaniem specjalistów z zakresu medycyny ludowej, właściwości terpentyny sprawdzają się przy leczeniu nerwobólów. Niektórzy jednak stosują specyfik także przy bólach spowodowanych urazem czy kontuzją.

Preparaty na bazie naturalnej substancji często sprawdzają się w eliminowaniu dolegliwości nieznanego pochodzenia. W opinii ekspertów, terpentyną warto nacierać skórę nie tylko po kontuzji, ale także po odmrożeniu. Taki zabieg jest w stanie znacznie przyśpieszyć proces leczenia.

Terpentyna balsamiczna – jak ją stosować?

Naturalne metody leczenia według wielu osób są świetną alternatywą dla farmakoterapii. Chorzy stosunkowo często sięgają po ziołowe suplementy diety czy roślinne olejki eteryczne. Preparaty wykorzystywane w medycynie ludowej są w stanie wyeliminować nawet poważne schorzenia. By naturalne środki przyniosły zadowalające rezultaty trzeba wiedzieć jak je stosować. Preparaty o silnym działaniu, do których należy terpentyna w zbyt dużych ilościach mogą nam szkodzić. W związku z tym, nie wolno zażywać ich w wysokich dawkach.

Zdaniem specjalistów medycyny niekonwencjonalnej w celu zwalczenia pasożytów terpentynę należy zmieszać z olejem rycynowym. Połączenie dwóch składników przekłada się na lepsze efekty terapii przeciwpasożytniczej. Naturalne substancje mają właściwości przeczyszczające. Z tego względu osoby poddające się kuracji są w stanie pozbyć się nie tylko pasożytów ale także ich jajeczek. Zwolennicy alternatywnych metod leczenia wykorzystują terpentynę do niwelowania bólu powstałego na skutek stłuczenia. Na forach internetowych znaleźć można opinie osób, które twierdzą, że smarowanie bolesnych miejsc naturalną substancją przyśpiesza leczenie kontuzji.    

Terpentyna – gdzie kupić specyfik?

Chociaż terpentyna jest naturalnym specyfikiem, trudno byłoby samodzielne ją pozyskać. By otrzymać preparat z żywicy trzeba by było najpierw poddać ją destylacji z parą wodną. Terpentynę łatwo jednak można nabyć w sklepie. Wiele osób kupuje ją w centrach ogrodowych. Specyfiki na bazie substancji dostępne są także w niektórych w aptekach. Kupując terpentynę do celów leczniczych w sklepie ogrodowo-budowlanym należy zwrócić uwagę na jej skład.

Preparaty oferowane przez centra ogrodnicze często są syntetycznymi zamiennikami substancji. Zdaniem ekspertów na pasożyty wolno stosować tylko i wyłącznie terpentynę balsamiczną. Na dodatek taką o wysokiej jakości. Zwolennicy naturalnych metod leczenia polecają robić zakupy w sklepach internetowych. W sieci dostępność terpentyny jest bardzo duża. Na dodatek, podczas zakupów online łatwo porównać jakość i cenę poszczególnych specyfików.

Terpentyna

Terpentyna – cena naturalnego preparatu

Wiele osób szuka alternatywnych metod leczenia. Z tego względu w ostatnim czasie zauważyć można rosnące zainteresowanie ziołolecznictwem czy aromaterapią. Według zwolenników medycyny niekonwencjonalnej w wielu przypadkach warto skorzystać w właściwości terpentyny. Środek pozyskiwany z żywic drzew iglastych sprawdza się w eliminowaniu bólu powstałego na skutek kontuzji. Niektórzy stosują terpentynę w przypadku zachorowania na robaczycę. Zwłaszcza, gdy konsultacja z lekarzem jest dla nich czymś wstydliwym. Ile kosztuje terpentyna?

Apteka to miejsce, w którym preparaty na bazie naturalnej substancji są dość drogie. W sklepach internetowych często można zakupić je znacznie taniej. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż cena terpentyny w dużej mierze zależy od jej jakości. Środki, które w stu procentach są naturalne kosztują znacznie więcej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Osoby które chcą wykorzystywać terpentynę do celów leczniczych nie mogą kierować się ceną. Dla bezpieczeństwa, warto zainwestować w sprawdzony produkt, który będzie kosztował nieco więcej.

O Marta Pabjas 81 artykułów
Odkąd pamięta interesuje się człowiekiem i wszystkim co z nim związane. Specjalistka od zdrowego trybu życia i jak sama twierdzi, osobista trenerka personalna. Kocha ludzi i zwierzęta. Bez przerwy szuka czegoś nowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*